Družstvo mužů

Požární sport je oblast sport, která je spojená s hasičskými  jednotkami , je součástí odborné a fyzické přípravy jak u HZS tak u jednotek sboru dobrovolných hasičů. Disciplíny požárního sportu jsou, výstup do čtvrtého podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku, běh na 100m. s překážkami, štafeta 100m. s překážkami a tzv. královská disciplína požární útok. Právě požárním útokem se zabývá nejvíce SDH. K požárnímu útoku je třeba 7 lidí, kteří jsou fyzicky a technicky zdatní. Tato disciplína v podstatě simuluje zásah z vodního zdroje v případě požárního útoku je to káď s 1000l. vody. Provedení disciplíny je nasát nebo nabrat vodu z kádě pomocí savic do požární stříkačky, která dále tlačí vodu do dopravního vedení k rozdělovači a dále do dvou útočných proudů, které v nejjednodušší verzi sestřelí plechovky, nebo sklopí terče a v klasické variantě nastříkají do terčů s nádržkou 10l vody.

Požární útok se dá dělat na různých úrovních. Ze základních kol tzv. okrskových kol se postupuje do okresních poté do krajských a vrcholem je mistrovství ČR, kde soutěží jak SDH tak HZS. Postupová kola jsou spojena s prováděním i dalších 3 disciplín, které jsou zmíněné na začátku. Jsou i také soutěže, které pořádají SDH například různé memoriály apod. Pořádají se také různé hasičské ligy, které mají oproti klasickým pravidlům pravidla upravená například výkonem požární stříkačky, velikostí materiálu, nebo dobou přípravy na útok.

Naše sportovní družstvo funguje zhruba 5 let a věnuje se výhradně disciplíně požární útok. Začínali jsme na soutěžích v okolí a nabírali tím tak zkušenosti. Několikrát jsme se zúčastnili jedné z hasičských lig jako pozorovatelé. Liga se nám líbila, proto jsme se rozhodli, že to zkusíme. Na to, ale klasické vybavení nestačilo, proto jsme se rozhodli pro pořízení sportovního vybavení. Začali jsme trénovat a zdokonalovat se, jezdit po různých soutěžích a ligách ať už s úspěchy či bez nich. V současné době bojujeme s nedostatkem lidí, ale vždy se nějak dáme dohromady a vždy nás to baví. Soutěže, kterých se pravidelně účastníme jsou  okrskové kolo, někdy i okresní, soutěží v okolí, Nučice, Choteč, Suchdol a samozřejmě naše soutěž v Hostivici. Jezdíme ale také i dále za našimi kamarády do Brodelav v okresu Plzeň- sever  kteří také pořádají soutěž v požárním útoku. V posledních letech jsme si oblíbili zimní soutěže Západočeské hasičské ligy, O pohár vládce severu, které se skládají ze 3 soutěží v Dolním Hradišti, Uněšově a Nevřeni.

Do budoucna bychom chtěli vytvořit stabilní tým, který bude trénovat a reprezentovat nejen na tradičních soutěžích ale i na nějakých z lig s co nejlepšími výsledky.

Družstvo žen

Družstvo žen se v dnešní době pyšní devíti člennou základnou. V posledních letech se však závodů v požárním sportu zúčastňují pouze sporadicky, jelikož mají plné práce se zajištěním svých dětí, našich budoucích členů. Takže jim společně držme palce a doufejme, že se ukážou alespoň na závodech v požárním útoku o pohár starosty města Hostivice. Některé členky však podporují i mužský tým, kde závodí jako náhradnice.